Kvalitní informace jsou zárukou spokojené dovolené

Pokud hodláte strávit dovolenou s knížkou pod slunečníkem, tak vlastně žádné informace o Kapverdách předem vědět nepotřebujete. Trápit vás nemusí ani předpověď počasí, protože uvnitř hotelů je po celý rok příjemně a téměř tam nefouká. A když je v létě tepla příliš, můžete se zchladit ve vodě.
Městská pláž v Santa Marii na ostrově Sal
Chcete-li ovšem Kapverdy skutečně poznat nebo si je sportovně užít, příprava se vyplatí pro výběr termínu, aktivit i vhodné výbavy. Přece jen letíte na maličký kousíček Afriky uprostřed Atlantiku, a po příletu určitě nechcete ztrácet drahocenný čas.

Spolehlivých informací je stále poskrovnu


O Kapverdách se toho na internetu a v cestovních kancelářích dovíte spoustu, ne vždy je však cílem těchto informací vaše
maximální spokojenost. Superlevné ubytování objednané po internetu tak může být nakonec bez vody a elektřiny. Kapverdy jsou malá a stále ještě velmi chudá země se zaostalou infrastrukturou, a z toho bohužel vyplývá značná korupce a nevymahatelnost zákonů. Hned tak se to nezmění, protože skutečně masový turismus se tam nevejde, jiné významné zdroje legálních příjmů země nemá a zadlužená už je v podstatě na maximum. Je vcelku pochopitelné, že spousta poskytovatelů služeb své aktivity na internetu raději moc neprezentuje. Jednak by na ně mohl zakleknout finanční úřad, a o svou provizi by přišli různí zprostředkovatelé, včetně průvodců cestovních kanceláří.
Aktivity si můžete zajistit předem, kolektivně nebo individuálně
Nezbývá, než pátrat a ověřovat z více zdrojů. Něco najdete v recenzích a na diskusích, ale to bývá zásadním způsobem ovlivněno konkrétními zážitky během pobytu - negativně i pozitivně. Hodnocení Kapverd tak odráží spíše dojmy z počasí, ze sousedů v hotelu či z restaurací, ze setkání s Kapverďany, prodavači suvenýrů, taxikáři, z kvality personálu v hotelu nebo prostě ze zažívacích problémů, které jsou pro tropické země typické. Propagační weby jsou také dobrým zdrojem informací, ale převážně v portugalštině, méně už v angličtině. Na tomto českém webu můžete začít informacemi o počasí během roku, odpověďmi na typické dotazy, a vizuální představu získáte z fotogalerií. Aktuálnímu dění na Kapverdách se věnují facebookové stránky web.facebook.com/Kapverdy.Caboverde.

Proč jet právě na Kapverdy?


Pokud chcete v zimě do tepla poblíž Evropy, tak rozumných možností mnoho není. Samozřejmě můžete risknout severní Afriku (bezpečnostní situace) nebo Kanárské ostrovy (počasí), ale právě Kapverdy jsou statisticky nejjistější sázkou na bezpečnou prosluněnou dovolenou.

Pokud je navíc vaše představa zimní dovolené u moře spojena s kitesurfingem nebo windsurfingem, pak není moc, co řešit. Z hlediska naděje na vlny a příznivý vítr Kapverdy prakticky nemají v zimním období konkurenci. Stabilní a příjemné počasí je také na jaře a zejména na podzim, kdy je ovšem mnohem teplejší voda. Milovníci vedra ocení Kapverdy hlavně v srpnu a září.

Kolik je hodin a kdy se stmívá?


Nevelký časový posun proti jiným exotickým destinacím je velkou výhodou. V zimě je na Kapverdách jen o 2 hodiny méně než v ČR, v létě je to o 3 hodiny.

Letní čas nemá vzhledem k poloze ostrovů poblíž rovníku (16° severní šířky) smysl a důsledkem této polohy je poměrně malý rozdíl délky dne během roku. Jen v období Vánoc se reálně stmívá před šestou hodinou, po většinu roku počítejte se světlem zhruba do sedmi. Obratník Raka (23° severní šířky) leží od ostrovů severně a v létě se tedy nachází polední slunce na severu.
Západ slunce na Ponta Pretě na ostrově Sal

Na ostrov Sal, Boa Vistu nebo na jiný ostrov?

"Plážové ostrovy" Sal a Boa Vista mají nejrozvinutější turistickou infrastrukturu. Obří hotelové rezorty na nekonečných písčitých plážích nemusíte vůbec opouštět. Ubytovat se ale můžete i v menších hotelech nebo soukromí a využívat lokálních služeb a restaurací. Výhodou malého a lidnatějšího Salu je autentičtější atmosféra a vhodnější podmínky pro vodní sporty.
Ostatní ostrovy také mají své kouzlo, ale jsou "turisticky komplikovanější". Jsou většinou zelenější a hornaté, takže potenciálně zajímavé pro individuální turistiku, horskou turistiku nebo cykloturistiku. Jejich hendikepem je však jejich zaostalost z hlediska dopravy, zdravotní péče, bezpečnosti, zásobování, ap. Potřebujete na ně víc času a peněz, odměnou mohou být originálnější zážitky.

Během jedné dovolené můžete samozřejmě navštívit více ostrovů, ale pokud si nechcete jenom "zapíchnout špendlík do mapy", rezervujte si pro každý ostrov minimálně jeden celý den, pro větší a rozmanitější ostrovy více.