Jak, kdy, s kým a s čím odletět na Kapverdy?

Zakoupit kompletní zájezd od cestovky je jednodušší a zpravidla levnější než individuální cesta se samostatnou letenkou, která se vyplatí hlavně při delším pobytu. Pro vyloženě odpočinkovou dovolenou s koupáním v moři je nejvhodnější červen až polovina prosince. Toto období je vhodné také pro potápění, rybaření nebo pro poznávání dalších ostrovů. Co si přibalíte s sebou, záleží na vašich zájmech a na ročním období.
Pro rybaření je nejvhodnější červen až polovina prosince
V srpnu a září je větší pravděpodobnost deště, větší vlhkost a v bezvětrných dnech se město i budovy mohou nepříjemně vyhřát. Celý týden bez silného větru a velkých vln lze trefit i v zimě, moc pravděpodobné to ale není.

Windurfaři a kajtaři mají relativní jistotu dobrého poježdění od prosince do května a pokud navíc milují velké vlny, největší šanci budou mít v lednu a únoru. V těchto dvou měsících vrcholí také surfařská sezóna na velkých vlnách, menší surfařské vlny mohou přijít kdykoli během roku.

Koupit zájezd nebo letět na letenku?


Zájezdy na ostrov Sal přímo z Prahy (případně Bratislavy) jsou od společnosti
Exim tours dostupné už od r. 2007, v posledních letech byly rozšířeny o ostrov Boa Vista. Pokud nemusíte dlouhodobě plánovat,  může být týdenní zájezd Last Minute cenově srovnatelný s Kanárskými ostrovy.

Z Prahy je občas možné koupit samostatnou charterovou
letenku bez přestupu, která vyjde obvykle levněji než pravidelná linka (TAP, TACV, s přestupem), zejména v případě týdenního nebo dvoutýdenního pobytu. Využít lze i charterové lety ze západního Německa, Velké Británie, Itálie, Polska, Španělska, Švédska, Bruselu, Amsterdamu, Paříže, ap., které někdy mohou být velice výhodné. Ceny a dostupnost těchto letenek se však neustále mění.

Jaká jsou povolená zavazadla?


Záleží na letecké společnosti. Pokud máte zájezd či letenku charterem z Prahy od cestovky, momentálně (2019) můžete bezplatně uložit do zavazadlového prostoru 23 kg a do kabiny vzít 8 kg. Nadváhu, sportovní zavazadlo nebo další rozměrné zavazadlo si můžete přikoupit do zavazadlového prostoru.


Do hotelu nebo do apartmánu?


Obě varianty ubytování přicházejí na Kapverdách v úvahu. Levnému týdennímu zájezdu Last Minute All Inclusive však kombinace letenka + apartmán + strava nemůže většinou cenově konkurovat. I tak může být výhodnou variantou pro delší pobyt, větší skupinu nebo pro cestovatele, kteří hotel prostě nedají a chtějí skutečně poznat místní atmosféru. Je také důležité průběžně sledovat nabídku, protože strategie cestovek se neustále mění a v jednu chvíli může být výhodný zájezd, jindy samotná letenka.
Hotel Riu Karamboa na ostrově Boa Vista

Jaké přibalit oblečení?


V letních měsících stačí plavky, trička s krátkým rukávem, krátké sukně, krátké kalhoty, otevřená obuv. Vhodná jsou lycrová trička jako ochrana před
prudkým sluncem, hlavně pro koupající se děti jsou spolehlivější než opalovací krémy.

V zimních měsících (leden až duben) je večer chladněji a tričko s dlouhým rukávem, svetr nebo větrovka se mohou hodit. Počítáte-li s pěšími výlety, užijete pevnou obuv.

Jakou vzít sportovní výbavu?


Pokud rádi šnorchlujete, určitě si vezměte výbavu s sebou. Jinak záleží na vašich preferencích a finančních možnostech, co si přivezete, a co si půjčíte na místě. Informujte se předem, protože přeprava sportovních zavazadel v poslední době podražila a nabídka půjčoven vybavení (včetně kol a elektrokol) se postupně zlepšuje.

Windsurfovou, surfovou a SUP výbavu se většinou vyplatí půjčit. Kitesurfová výbava je do letadla skladnější, ale třeba surfový board do vln si kajtaři také často půjčují až na místě.

Co do lékarničky, jaký opalovací krém?


Nezapomeňte si vzít léky, které berete. Hodit se mohou také běžné léky proti horečce jako Paralen, Ibalgin nebo léky proti žaludečním problémům. Alergici musí počítat s tím, že tu občas dochází k reakcím na některé ryby, slunce či na prach.

Opalovací krém je pro většinu turistů nutnost. Je lepší začít třicítkou nebo padesátkou a chránit zejména ramena, čelo a nárty. Kapverdy jsou přece jen blízko rovníku a bolestivé puchýře jsou na denním pořádku.

Lékarny ve větších městech (včetně Santa Marie na Salu) fungují vcelku spolehlivě, problémem může být dostupnost právě toho vašeho léku.
Můžete se ubytovat i v samém centru Santa Marie

Jaké vzít peníze a platební karty?


Místní měnou je kapverdské Escudo (CVE). 1 EURO = 110,265 CVE. Starší informace na webu zmiňují americké dolary jako alternativní platidlo, což už dávno neplatí. V tuto chvíli (r.2019) je na Salu a Boa Vistě alternativní měnou pouze Euro, kterým můžete platit téměř všude, většinou ovšem v nevýhodném kurzu 1:100, jako drobné vám navíc většinou vrátí Escuda. Na ostatních ostrovech zaplatíte eury jen výjimečně.

Platební kartu si určitě vezměte. Pokud se vám s ní nepodaří zaplatit přímo, budete si moci vybrat alespoň místní hotovost z bankomatu. V Santa Marii se ovšem stává, že jsou všechny bankomaty pár dní prázdné, takže je prozíravé si přivézt nějaká ta Eura a vyměnit je v bance, potřebovat k tomu budete pas.