Na Kapverdách je pořád léto

Počasí na Kapverdách je příjemně letní po celý rok. Alespoň z evropského či severoafrického pohledu. Okolní oceán funguje jako "klimatizace", takže nezažijete "čtyřicítky" a pod "dvacet" klesne teplota přes den jenom výjimečně, a to ještě spíš po ránu nebo na večer. To ovšem neznamená, že kvůli silnému větru nemůžete nastydnout!

Aktuální počasí na Salu
booked.net
Město Mindelo na ostrově São Vicente je kulturním centrem Kapverd

Nespoléhejte na teplotní průměr


Pro Sal (také pro Boa Vistu a Maio) je udávaná průměrná denní teplota 23°C, která se v průběhu roku mění o ± 3°C, ale subjektivní rozdíl mezi letní a zimní sezónou je ve skutečnosti překvapivě výrazný kvůli větru a teplotním rozdílům během dne. Od ledna do dubna počítejte s průměrnou teplotou jen o 2°C nižší, v srpnu, říjnu a listopadu průměrná teplota vystoupá až na 26°C a v září ještě o stupeň výše.

Průměrné denní teploty na ostrově Sal

▬ maximální denní průměrné teploty
▬ minimální denní průměrné teploty
Jedná se ovšem o průměrné denní teploty, takže i v nejchladnějších měsících se v poledne může teplota šplhat ke třicítce, ale když silně fouká, i přes den užijete mikinu, večer teplou bundu a v noci může teplota klesnout výjimečně až k 16°C.

V letní sezóně vystačíte s tričkem, teplota může vystoupat až na 36°C, v budovách i výše, v období od srpna do října někdy zaprší. Také mnohem méně a méně často fouká a v důsledku teplejšího moře je vyšší vzdušná vlhkost. S tím se ovšem snadno vyrovnáte "naložením" do moře nebo bazénu.

350 slunečných dní v roce


Turisty zpravidla zajímá, jestli bude "hezky". Někteří prodejci je lákají na 350 slunečných dní v roce, ale to je jen marketing. Skutečnou klimatologickou hodnotou je takzvaná
Průměrná denní délka jasného slunečního svitu v hodinách, která je měřena speciálním přístrojem. Nazývá se Campbell-Stokesův zapisovač, který pomocí skleněné koule koncentruje sluneční paprsky na proužek citlivého papíru a měří tak dobu jasného slunečního svitu. Zjednodušeno řečeno je to průměrná doba, po kterou slunce není během dne schováno za mraky, mlhou či prachem (na Kapverdách spíš pískem ze Sahary). Jak vidíte z grafu, od března do května máte šanci na 10 hodin "hezkého počasí" každý den. Srpnových 6 hodin však znamená, že zhruba polovinu denního času stráví slunce za mraky, a pokud je celý týden "hezky", celý další týden může být úplně zataženo. Čísla samozřejmě ovlivňuje také délka dne, zejména kolem Vánoc.
Průměrná délka jasného slunečního svitu denně

Vítr a vlny jsou hlavně v zimě


Většina běžných turistů chce nejen maximum sluníčka, ale aby je na pláži neobtěžovaly vítr a vlny. Od prosince do května je však vysoká pravděpodobnost silného větru s velkými vlnami a větrných dní je statisticky mnohem více, než těch s lehkým vánkem. Nezřídka fouká tolik, že štípající písek vyžene turisty do závětří hotelovému bazénu. Takové počasí vyhovuje kajtařům a windsurfařům, kteří právě v tuto dobu Kapverdy nejvíc vyhledávají. Od června do listopadu fouká silný vítr jen zcela výjimečně. Aktuální předpověď větru a vln najdete třeba na Windguru nebo Windfinderu.
Ponta Preta na Salu patří k nejlepším vlnovým resortům na světě

Příjemná teplota moře


Pohybuje se od 22°C v únoru až květnu po 26°C v srpnu až listopadu. Momentální teplotu moře můžete zjistit třeba na Seatemperature.org. Koupání v moři je celoročně bezproblémové, pokud nejsou příliš velké vlny a vítr. V případě plavání dávejte pozor na proudy, které na některých místech mohou být někdy velmi silné. Pro vodní sporty je v zimě vhodný alespoň krátký neoprén, v létě nebývá potřeba ani ten.

Na Kapverdách také občas zaprší


Západní hornaté ostrovy jsou o něco chladnější a také na nich prší mnohem častěji než na věčně vyprahlých ostrovech východních. Zatímco na Salu
téměř neprší a v průměru spadne 96 mm srážek ročně (většina v srpnu až říjnu), na ostrově Santiago to je 260 mm a ve zvlášť deštivých letech až 900 mm.